Kwiaty balkonowe – jakie rośliny na zacienione, a jakie na nasłonecznione balkony

Pelargonie, aksamitki czy petunie – popularnych gatunków kwiatów na balkon jest wiele. Obfitość kwitnienia czy łatwa hodowla nie powinny być jednak jedynymi czynnikami wpływającymi na decyzję o zakupie roślin balkonowych. Jeden z najważniejszych elementów decydujących o tempie rozwoju roślin stanowi nasłonecznienie balkonu. Podpowiadamy, jakie kwiaty balkonowe wybrać przy różnym stopniu zacienienia tarasu i o czym pamiętać podczas uprawy.

Hodowlę kwiatów na balkonie najlepiej zacząć po 15 maja. Wtedy będziesz mieć pewność, że rośliny nie ucierpią z powodu przymrozków. Dodatkowo o tej porze centra ogrodnicze mają pełne półki nasion i sadzonek, więc jest w czym wybierać. Zanim jednak dokonasz zakupu, dowiedz się, jak dbać o rośliny balkonowe w zależności od stopnia zacienienia tarasu.

Wybór roślin na balkon – sprawdź nasłonecznienie stanowisk

Niektóre rośliny nie poradzą sobie w donicach ustawionych na pełnym słońcu, inne zaś – będą marnieć w zacienionej przestrzeni. Jak je wybrać?

Balkony południowe – jakie rośliny na balkon

Istnieje wiele gatunków kwiatów balkonowych, które lubią pełne słońce, dlatego taką przestrzeń łatwo zaaranżować. Trzeba jednak pamiętać o kilku ważnych kwestiach.

  • Sadź rośliny w jasnych pojemnikach – ciemne przyciągają promienie słoneczne i sprawiają, że korzenie się przegrzewają i wysuszają.
  • Pamiętaj o regularnym podlewaniu – rośliny na balkonie południowym wymagają częstszego nawadniania niż te posadzone w cieniu.
  • Osłaniaj rośliny na balkonie – niektóre rośliny po dłuższym czasie wystawienia na słońce mogą ulec poparzeniu. Jeśli pogoda jest wyjątkowo słoneczna, rozważ osłonienie kwiatów na balkonie np. parasolem.

Rodzajów kwiatów balkonowych, które sprawdzą się w przestrzeniach nasłonecznionych, jest wiele. Wśród najpopularniejszych kwiatów na balkon znajdują się:

  • sanwitalie – roślina o żółtych kwiatach, czasem z brązowymi elementami w środku. Przypomina małe słoneczniki. Świetnie czuje się na słońcu, ale wymaga częstego podlewania.
  • petunie i sufinie – o różnych barwach. Zadziwiają obfitością kwiatów, a niektóre odmiany także przyjemnym zapachem. Potrzebują dużo wody – w czasie upałów trzeba podlewać te kwiaty balkonowe nawet dwa razy dziennie.
  • pelargonie – dostępnych jest wiele odmian tych kwiatów na balkon, m.in. pelargonia pasiasta, pachnąca, bluszczolistna, zwisająca. Pelargonie kwitną całe lato.
  • werbeny – charakteryzują się niewielkimi kwiatami o – w zależności od odmiany – różnych kolorach. Werbeny trzeba polewać codziennie, a w czasie kwitnienia również nawozić np. nawozem płynnym do roślin kwitnących Ziemovit.pl. Środek wspomaga wzrost rośliny i zapewnia intensywne kwitnienie m.in. dzięki zawartości azotu, fosforu i potasu.

Sprawdź także: Nawożenie roślin doniczkowych – porady ekspertów Ziemovit.pl.

Balkony zacienione – wybierz kwiaty balkonowe

Tarasy całkowicie lub częściowo zacienione mogą okazać się miejscem, gdzie podczas upałów będziesz mógł wypoczywać na świeżym powietrzu. W takich warunkach dobrze czują się także odmiany niektórych kwiatów balkonowych. Sprawdź, o czym trzeba pamiętać, hodując rośliny na balkonie zacienionym.

  • Częstsze podlewanie tylko wymagających odmian – na tarasach zacienionych woda paruje z mniejszą intensywnością, dlatego częste podlewanie nie jest konieczne. Wyjątek stanowią odmiany lubiące cień i wilgoć, takie jak paprocie czy bluszcz.
  • Nie musisz obawiać się zbyt wczesnego przebudzenia wiosną – na tarasach zacienionych kwiaty balkonowe nie rozhartowują się za wcześnie, podczas gdy na stanowiskach nasłonecznionych rośliny mogą budzić się już w lutym.

Odmian kwiatów na balkon zacieniony jest dostępnych nieco mniej niż roślin przystosowanych do miejsc nasłonecznionych. Istnieje kilka rodzajów cieszących się wyjątkową popularnością:

  • begonia bulwiasta – charakteryzuje się sercowatymi liśćmi, mięsistymi łodygami i wielobarwnymi kwiatami. Nie należy jej nadmiernie podlewać;
  • fuksja mieszańcowa – roślina o bardzo dekoracyjnych kwiatach. Potrzebuje żyznej, dobrze nawilżonej gleby;
  • niecierpek Waleriana – obficie kwitnie cały sezon. Te kwiaty na balkon mają odcienie różu, czerwieni i bieli. Wymaga ziemi zasobnych w próchnicę oraz dobrze nawodnionych.

Zainteresowały Cię porady Ziemovit.pl dotyczące wyboru kwiatów na balkon? Zajrzyj także na stronę poradnika Ziemovit.pl i dowiedz się, jak pielęgnować swój ogród.

COMMENTS

Leave a Comment