Jaki beton na fundamenty wybrać?

Budowę domu rozpoczynamy od  wyboru projektu i zebrania potrzebnej dokumentacji. Po uzyskaniu niezbędnych zezwoleń, możemy przystąpić do pierwszych prac.

Jednym z ważniejszych etapów jest wylanie fundamentów naszego przyszłego domu, na których będzie opierać się cała jego konstrukcja. Do wykonania fundamentów niezbędna jest solidna mieszanka betonowa, która w doskonałym stanie przetrwa kolejne dziesięciolecia. Jaki beton wybrać na fundamenty? Przed Wami krótki poradnik.

Jaki beton do fundamentów warto wybrać?

Na wstępie warto wspomnieć, do czego w ogóle służą fundamenty. Ich główną rolą jest przenoszenie ciężaru całej konstrukcji na grunt. Na skutek przenoszenia tych obciążeń, grunt się odkształca, a co za tym idzie – wpływa na osiadanie budynku. Ze względu na swoje właściwości i klasę wytrzymałości, do wznoszenia fundamentów, stropów i piwnic w domach jednorodzinnych powszechnie stosuje się beton zwykły. Do wyżej wymienionych celów wybieramy beton o klasie wytrzymałości (określającej wytrzymałość na ściskanie) C12/15, C16/20 i C20/25. Najniższą dopuszczalną klasą betonu stosowanego do wykonywania tego typu konstrukcji jest C12/15. Pracownicy sięgają po niego na budowie wtedy, gdy wykonują m.in. warstwy podkładowe pod ławy fundamentowe czy pod betonowe podkłady pod posadzki na gruncie. Warto dodać, że osoby, które nie mają zaufania do betoniarni, mogą zawsze zlecić pobranie i badanie próbek betonu przez wyspecjalizowane laboratorium. Rodzaj betonu stosowany na poszczególne elementy budynku zawsze określa konstruktor na podstawie szczegółowych obliczeń. Informacje na ten temat znajdują się w opisie technicznym dołączonym do projektu i należy się do nich bezwzględnie stosować w trakcie budowy domu.

Na co warto zwrócić uwagę, wybierając beton na fundamenty?

Stając przed wyzwaniem wyboru betonu pod wylewki fundamentowe do domu jednorodzinnego, należy wziąć pod uwagę następujące aspekty:

  • wytrzymałość na ściskanie – parametr ten oznaczany jest symbolem literowo-liczbowym; jest to na przykład wartość oznaczana jako „C20/25” lub  według poprzednio obowiązującej normy jako „B25”;
  • klasa konsystencji – określa ją litera „S” i cyfra postawiona tuż obok; im wyższa cyfra, tym mieszanka betonowa jest bardziej płynna; do budownictwa jednorodzinnego używa się betonu o klasie konsystencji S3 i S4;
  • klasy ekspozycji – oznaczenia literowo-liczbowe, opisujące warunki użytkowania betonu i związane z tym wymagania dla jego składu; najczęściej, aby wylać fundamenty zbrojone, stosuje się beton o klasie XC2.

W jaki sposób wyliczyć ilość betonu potrzebnego na wylanie fundamentów?

Jeśli zastanawiasz się, ile surowca będzie Ci potrzeba na fundament, może pomóc Ci kalkulator objętości betonu. Pozwoli on zamówić tyle materiału, ile akurat potrzeba, bez wyrzucania pieniędzy „w błoto”. Warto jednak pamiętać, aby zamówić beton z pewnym marginesem – na wszelki wypadek. Kalkulator objętości betonu znajdziesz bez problemu na stronie internetowej betonnadom.pl: http://betonnadom.pl/zanim-kupisz/kalkulator-objetosci-betonu-betonu-fundament-strop-schody

Zwyczajny – niezwyczajny. Parę słów o betonie zwykłym

Najczęściej stosowanym rodzajem betonu do fundamentów są ściany fundamentowe wykonane z bloczków betonowych. Do ich wykonania stosuje się beton zwykły. Czasami, aby ograniczyć  ilość pracy niezbędnej przy ułożeniu mieszanki, ekipy budowlane sięgają po beton samozagęszczalny.

Na jakość betonu zwykłego ma wpływ ilość wody, jaka się w nim znajduje. Jest jej dokładnie tyle, ile potrzebuje beton do uzyskania odpowiedniej konsystencji a także odpowiedniej wytrzymałości po stwardnieniu. Każda dodatkowa ilość wody pogorszy jakość betonu, ponieważ nadmiar wilgoci będzie musiał odparować z betonu i z tego powodu jego struktura będzie bardziej porowata. Dlatego nadzór nad parametrami dostarczonej mieszanki betonowej powinien mieć kierownik budowy, odpowiadający za pełen zakres prac.

W jaki sposób przygotować beton na fundamenty, aby zbudować trwały dom?

Konsystencję i proporcje składu betonu stosowanego nie tylko do wylania fundamentów, ale także wykonania innych elementów konstrukcyjnych określają stosowne normy.

Inwestorzy budujący własny dom mogą zamówić gotową mieszankę z betoniarni. To najlepsze rozwiązanie, ponieważ gwarantuje precyzyjne naważenie poszczególnych składników i jednorodny skład betonu w całej wykonywanej konstrukcji. W Polsce najpopularniejszym rodzajem fundamentów są ławy betonowe, wylewane bezpośrednio na grunt. Dla poprawy ich wytrzymałości stosuje się dodatkowo zbrojenia zbrojenie z prętów stalowych.

Natomiast w sytuacji, gdy grunt na naszej działce jest słaby, warto sięgnąć po płytę fundamentową. Tę wykonuje się z betonu klasy co najmniej C20/25 (B25), czasem zbrojonego specjalnymi włóknami stalowymi lub syntetycznymi. Zanim podejmiemy decyzję o wyborze rodzaju fundamentu, o poradę warto zapytać eksperta.


Artykuł sponsorowany

COMMENTS

Leave a Comment