Jak odnowić krzesło tapicerowane?

Moda na odnawianie starych i zniszczonych mebli pojawiła się jakiś czas temu i z miejsca skradła serca miłośników staroci i klasycznego, ponadczasowego wzornictwa. Pięknie odnowione meble PRL stanowią ciekawy dodatek do wnętrz, który zyskuje coraz więcej zwolenników. Odrestaurowane krzesło, fotel czy stolik pasuje zarówno do nowoczesnego salonu jak i jadalni w stylu wiejskim lub skandynawskim.

Renowacja zniszczonych mebli to sposób na urządzenie domu nie tylko w oryginalny i niespotykany sposób, ale i okazja do sporych oszczędności. Stół oraz krzesła tapicerowane do jadalni kupione w sklepie to duży wydatek, który można jednak obniżyć do minimum. Zalegające na strychu, w piwnicy lub zapomniane u rodziców meble kryją w sobie ogromny potencjał, który wystarczy odkryć i wykorzystać.

Wbrew pozorom renowacja niewielkich mebli tapicerowanych nie jest trudna, ani tym bardziej kosztowna. Oczywiście można zlecić odnawianie krzeseł do jadalni firmie, która się w tym specjalizuje. Jednak wystarczy kilka podstawowych narzędzi i odrobiną chęci, aby własnymi siłami zyskać tanie krzesła tapicerowane w modnym stylu, które będą szlachetnym dodatkiem do domu.

Renowacja krzeseł DIY

Kolejność wykonywania poszczególnych etapów prac renowacyjnych jest ważna, pamiętajmy również, aby żadnego z nich nie pominąć. Zanim przystąpimy do właściwych działań aby odnowić krzesło, warto jest sprawdzić czy jest ono stabilne i nie posiada pęknięć, ani uszkodzeń w elementach drewnianych. Stan tapicerki nie jest istotny, i tak zostanie wymieniona.

Narzędzia, które mogą się przydać to:

  • szlifierka oscylacyjna lub zwykły papier ścierny (do usuwania starej farby i lakieru)
  • klej do tkanin
  • nożyk
  • taker i zszywki
  • farba do drewna lub lakier
  • gąbką tapicerska na siedzisko
  • tkanina obiciowa

Odnawiania krzeseł – oczyszczanie

Odnowienie krzesła tapicerowanego do jadalni należy rozpocząć od jego rozkręcenia i zdemontowania siedziska wraz z tapicerką. Jednocześnie wyjmujemy wszelkie pinezki, gwoździe i inne elementy, które są zniszczone. Następnie z siedziska ściągamy zarówno materiał jak i gąbkę. W większości przypadków gąbka jest bardzo zniszczona i pokruszona. Elementy drewniane, które zostały zdemontowane należy oczyścić szlifierką lub ręcznie, papierem ściernym o średniej granulacji.

Krzesło tapicerowane w nowej odsłonie

Oczyszczone ze starego lakieru krzesło należy odpylić i odtłuścić, a następnie pomalować wybraną farbą lub lakierem. Kolejnym etapem jest zamontowanie do siedziska nowej gąbki, a następnie nowej tkaniny. Przydatny do tych czynności będzie taker. Na samym końcu montujemy wszystkie elementy w takiej kolejności, w jakiej krzesło było rozkręcane.

Leave a Comment