Co to są pręty ciągnione i jakie są ich zastosowania?

W hurtowniach zajmujących się sprzedażą materiałów metalowych znajdziemy wiele typów stali konstrukcyjnych, narzędziowych i specjalnych o specyficznych właściwościach, na przykład nierdzewnych i żaroodpornych. Jednym z popularnych materiałów, jakie można zamówić w tego typu miejscach, są pręty ciągnione, które powstają w skomplikowanym procesie metalurgicznym polegającym na zmianie długości kosztem średnicy.

Na czym polega proces ciągnienia prętów stalowych?

Istnieje wiele metod obróbki prętów stalowych. Jednym z nich jest ciągnienie, które bez zmiany objętości obrabianego materiału powoduje zmniejszenie jego średnicy. W procesie ciągnienia pręty stalowe zmniejszają średnicę i automatycznie się wydłużają. Pożądanym efektem ubocznym całego procesu jest wygładzenie powierzchni obrabianego materiału i poprawa jego właściwości fizycznych. Pręty ciągnione stają się wytrzymalsze, ale spada ich elastyczności. Dzięki temu są doskonałym materiałem do zbrojenia, który usztywnia konstrukcję betonową i tym samym znacząco ją wzmacnia. Istnieje wiele metod produkcji prętów ciągnionych. Wszystko zależy od rodzaju zastosowanej maszyny, czyli tzw. ciągarki. Najpopularniejsze z nich to metoda ciągnienia na zimno, gorąco, sucho i mokro. Ponadto możemy wymienić ciągnienia prostoliniowe, kalibrujące, bezpoślizgowe i poślizgowe oraz wykonywane z pomocą przeciwciągu.

Do czego używa się prętów ciągnionych?

Podstawowym zastosowaniem dla większości materiałów stalowych jest konstruowanie różnego rodzaju obiektów budowlanych, maszyn i urządzeń. Pręty ciągnione sprawdzają się w charakterze materiałów zbrojeniowych, wzmacniając konstrukcje betonowe, ale z powodzeniem mogą być wykorzystywane również w przemyśle do budowy kratownic, podestów, elementów ogrodzeń, balustrad i poręczy. Pręt ciągniony o przekroju okrągłym, kwadratowym czy sześciokątnym (pręty występują w różnych typach przekrojów) może zostać wykorzystany w charakterze materiału konstrukcyjnego przeznaczonego do budowy maszyn, mebli, pojazdów czy przyczep. To wytrzymały materiał, który dodatkowo można poddać ocynkowaniu ogniowemu, w prosty sposób zabezpieczając go przed korozją.

Do produkcji prętów ciągnionych, w zależności od przeznaczenia, stosuje się różne gatunki stali. Takie pręty można następnie poddawać ocynkowi, nadając im dodatkowe właściwości lub malować, w celu zabezpieczenia przed korozją i zamiany estetyki wyglądu. Materiały tego typu dostępne są w sprzedaży w dużej różnorodności średnic i typów przekroju, choć oczywiście najpopularniejsze są ich wersje okrągłe.

Leave a Comment