Budowa domu – od czego zacząć?

Budowa własnego domu, to długotrwały, kosztowny i wyczerpujący proces, jednak coraz więcej ludzi w pogoni za marzeniem posiadania czterech kątów, podejmuje się tego wyzwania. Już od samego początku towarzyszy temu wiele formalności i sporych nakładów finansowych. Od czego powinniśmy zacząć budowę domu, co zrobić, aby proces przebiegł szybko i sprawnie?

Jaka działka pod budowę domu?

Zanim zaczniemy stawiać mury naszego wymarzonego gniazdka, musimy obrać odpowiednie miejsce, nie tylko pod względem naszych upodobań, ale przede wszystkim wymogów projektowych i urzędowych. Nie każda działka będzie możliwa do zagospodarowania poprzez dom jednorodzinny. Przeznaczenie nieruchomości możemy sprawdzić w Urzędzie Gminy lub Miasta.

Wybierając nieruchomość, na której w przyszłości ma stanąć budynek, należy pamiętać, że będzie ona jednym z wyznaczników wymiarów domu. Jeśli jeszcze nie jesteśmy w posiadaniu własnej działki, warto zwracać uwagę czy interesujące nieruchomości mają dostęp do gazu, wody i prądu – pozwoli to na zaoszczędzenie pieniędzy na przyłączach.

Odrolnienie działki

Jeśli wybrana lub posiadana przez nas nieruchomość przeznaczona jest do użytku rolniczego, możemy ubiegać się o tak zwane odrolnienie działki. Aby teren rolniczy przekształcić na budowlany, należy złożyć odpowiedni wniosek do starostwa lub prezydenta miasta na prawach powiatu. Wraz z nim należy złożyć projekt zagospodarowania działki wraz z bilansem określającym jaką część terenu chcemy zamienić pod budowę.

Projekt architektoniczny – jaki wybrać?

W tym przypadku możemy zlecić wykonanie projektu dostosowanego do naszej wizji i potrzeb architektowi, który od początku wykona projekt specjalnie na nasze życzenie. Możemy również skorzystać z usług wielu firm projektowych, dostępnych także online i wybrać najlepszą według nas propozycję. Projekt katalogowy jest zazwyczaj tańszym rozwiązaniem, jednak plan indywidualny daje nam możliwość stworzenia budynku o wszelkich cechach i udogodnieniach, na których nam zależy. Decydując się na projekt gotowy, musimy pamiętać o ograniczeniach jakie daje nam działka, czyli miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego oraz warunki zabudowy.

Jak otrzymać pozwolenie na budowę?

Gotowy projekt budowlany należy zgłosić do starostwa lub urzędu miasta na prawach powiatu. Można tu wystąpić o zgodę na budowę, czyli wydanie decyzji administracyjnej lub po prostu zgłosić budowę. Drugie z rozwiązań potwierdza tak zwana milcząca zgoda urzędu, oznaczająca brak zastrzeżeń do przedsięwzięcia. Wybierając tę metodę musimy pamiętać, że trudniej będzie zgłosić ewentualne zmiany w projekcie domu.

Pożyczka hipoteczna – formalności i wymagania

Kiedy wszystkie formalności są dopełnione, można rozpocząć działania budowlane. Te zaś wymagają często nakładów finansowych, które nie zawsze są możliwe do zorganizowania przez inwestora w krótkim czasie. Można wystąpić wówczas o pożyczkę do banku. Takie wsparcie finansowe dostępne jest w wysokości 80% wartości nieruchomości. Pożyczka hipoteczna może zostać przyznana klientowi, który ukończył 18 lat, ma pozytywną historię kredytową oraz stały dochód. Aby otrzymać taką pożyczkę należy złożyć odpowiedni formularz oraz dodatkowe dokumenty do banku. Wykaz wymaganych pism można uzyskać w dowolnej placówce bankowej.

 

Leave a Comment