Barwa światła w służbie człowieka

Nie ulega wątpliwości, że rodzaj emitowanego przez lampę światła odgrywa ogromny wpływ na samopoczucie i zdrowie człowieka. Barwa światła może motywować ludzi do działania albo skłaniać do odpoczynku i leniuchowania. Może też wywoływać pozytywne emocje, a niekiedy powodować poważne problemy ze zdrowiem (obniżenie samopoczucia, depresja). W przypadku żarówek wolframowych konsumenci nie mieli wpływu na to, jaką barwę światła uzyskają we wnętrzu swoich domów. Oświetlenie LED daje duże większe możliwości i pozwala dokonywać wyboru pomiędzy barwą ciepłą, zimną i neutralną.

Decydując się na montaż oświetlenia typu LED w swoim domu warto zadbać o dostosowanie jego barwy do funkcji pomieszczenia. Im lepiej barwa światła zostanie dobrana do roli, jaką ma pełnić wnętrze, tym większy komfort użytkowania pomieszczenia. W wyborze tym należy posługiwać się wartością, jaką jest temperatura barwowa, czyli kolor emitowanego przez lampę LED światła.

Oświetlenie LED a temperatura barwowa

Temperatura barwowa (TC) określa kolor emitowanego przez lampę światła. Jednostką miary tej wielkości jest Kelvin (skrót: K). Im niższa wartość temperatury barwowej, tym barwa światła będzie cieplejsza, im wyższa – tym chłodniejsza. Aby lepiej sobie to unaocznić można wyobrazić sobie paletę barw od koloru czerwonego dla 1000 K do koloru niebieskiego dla 10 000K. Pomiędzy nimi będzie jeszcze cała skala barw pośrednich, a co za tym idzie pośrednich wartości temperatury barwowej.  Przykładowo: dla wartości TC równej 3000 K światło osiągnie barwę białą ciepłą, a dla wartości 5500 białą zimną.

Jaka barwa światła będzie najlepsza dla wnętrza mojego domu?

Na tak postawione pytanie nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy bowiem od indywidualnych preferencji użytkowników, ale i także od  roli, jaką pełnić będą poszczególne pomieszczenia.

Barwa ciepła

Największą popularnością konsumentów cieszy się oświetlenie o barwie białej ciepłej (zakres temperatury barwowej: 2700 – 3500 K). Charakteryzuje się właściwościami relaksacyjnymi, które wpływają na znaczne poprawienie nastroju. Sprzyja wypoczynkowi oraz regeneracji sił. Pomieszczenie oświetlone źródłem światła o barwie ciepłej jest przytulne i miłe. Kolory przedmiotów w tym świetle nabierają wyrazistości i soczystości. To właśnie te cechy źródeł światła o ciepłej barwie sprawiają, że jest ono tak popularne wśród konsumentów.

Barwa neutralna i zimna

Barwę neutralną i zimną światła można opisać wspólnie, ponieważ, pomimo różnych zakresów temperatury barwowej, są do siebie bardzo podobne. Światło o barwie neutralnej występuje w zakresie 4000 – 4500 K, a o barwie zimnej w zakresie 4600 – 6500 K. Światło o barwie neutralnej białej motywuje do działania i stwarza odpowiednie warunki do pracy, nauki i czytania. Pomaga skoncentrować uwagę na wykonywanej czynności, nie powodując przy tym zmęczenia wzroku. W świetle neutralnym kolory przedmiotów przyjmują swój rzeczywisty odcień, a wnętrza wyglądają na nowoczesne i czyste. Światło o barwie zimnej idealnie pasuje do jasnych, pomieszczeń urządzonych z duchem modernistycznym. Nadaje pomieszczeniu charakteru oraz pozwala na wydobycie z niego rozmaitych detali. Przedmioty oświetlone pomieszczeniem o barwie zimnej charakteryzują się nieco przekłamanym, przytłumionym kolorem.

Barwa światła a funkcja pomieszczenia

W doborze barwy światła do konkretnego pomieszczenia nie ma jakichś ściśle określonych reguł. Kluczową rolę powinny odgrywać tu indywidualne preferencje użytkowników. Niekiedy można jednak kierować się sugestiami projektantów, którzy najczęściej sugerują taki właśnie podział:

  • Światło o barwie ciepłej – salon, sypialnia, przedpokój;
  • Światło o barwie neutralnej – kuchnia, jadalnia, gabinet, łazienka, biblioteka, czytelnia;
  • Światło o barwie zimnej – wnętrza modernistyczne, centra handlowe, magazyny, hale produkcyjne.

Projektując aranżację wnętrza można dowolnie mieszać ze sobą światła o różnej temperaturze barwowej.

COMMENTS

Leave a Comment